Elektroměr Eastron SDM 630 – část 2 – komunikace s Loxone Modbus Ext.

Dům - konkrétní použité prvky Fotovoltaika na Victron produktech Loxone v praxiLeave a Comment on Elektroměr Eastron SDM 630 – část 2 – komunikace s Loxone Modbus Ext.

Elektroměr Eastron SDM 630 – část 2 – komunikace s Loxone Modbus Ext.

Po nastavení všech parametrů Modbus komunikace dle návodu (část 1) je možno připojit (samozřejmě již finálně osazený) elektroměr k Modbus Extensionu. Je to snadné, stačí dodržet propojení A a B vodiče a za nejvzdálenějším elektroměrem připojit terminační odpor 120 Ohm. Jediné, na co je třeba dát si pozor, je fakt, že Loxone Modbus Ext. má nelogicky vyvedeny piny v pořadí B-GND-A (a ne, jak bych očekával A-GND-B). Nicméně, mají to popsáno v dokumentaci, jen na první dobrou je to naprosto neintuitivní až matoucí. Ovšem kdo kdy zapojoval RGBW Dimmer ví, že pořadí kanálů na konektoru je podobně „logické“ čili 4-3-2-1 směrem od +24V, takže se není čemu divit.

V Modbus Extension je třeba také správně nastavit všechny komunikační parametry, které musí být pro všechna zařízení stejné! Nejde tak např. kombinovat elektroměr s rychlostí nastavenou na 19,2 kbaud s jiným zařízením, které má nastaveno 9,6 kbaud. Rovněž parita a počet stop bitů musí sedět.

Dále je třeba stáhnout a do Configu nainstalovat šablonu pro tento elektroměr z Loxone Library. Stačí stáhnout daný soubor a přetáhnout na plochu Loxone Configu. Do projektu jej pak přidáte snadno, když stojíte myší na Modbus Extension, kliknete na předdefinovaná zařízení a vyberete dříve nainstalovanou šablonu:

To přidá pod Modbus Extension fyzické zařízení – Elektroměr, u kterého je třeba nastavit správně Modbus adresu.

To by mělo být vše, ovšem BOHUŽEL, NENÍ TO VŠE – VIZ DÁLE.

Podle Loxone dokumentace by mělo stačit připojit výstupy Total Active Power na Pf a Total Energy Import na Mr. Ano, to je v pořádku, bohužel, měřič pak začne ukazovat hodnoty spotřeby 1000x vyšší, než je realita.

Měřiče totiž očekávají vstupy Pf v kW, ovšem výstup ze šablony je ve Wattech. Je tedy třeba provést korekci (přepočet) u parametru Total Active Power, a to takto:

Po této úpravě je již vše v pořádku a Měřič ukazuje správné hodnoty.

Pokud nepotřebujete jiné parametry než aktuální příkon a stav měřidla, udělal jsem jednoduchou šablonu, která navíc v sobě obsahuje již tento zmíněný přepočet. Stačí stáhnout:

a následně nakopírovat do:

Poté ji budete mít v sekci Moje šablony a můžete použít pro přidání dalšího fyzického elektroměru, opravdu již stačí pouze změnit Modbus adresu a připojit do bloku Měřič. Interval čtení pro příkon jsem nastavil na 5s a interval čtení stavu měřiče na 60s. Rovněž komunikační parametry jsou nastaveny dle popisu v článku 1, čili 19.200 baud / 1 stop a EVEN parita.

Napsat komentář

Back To Top